Приче из Великог рата

Прелиставајући избледеле странице записа минулих времена, ученици III-1, III-2, III-3, III-4, III-6 и III-С стигли су до следећег одредишта 1914 године, одшкринувши врата једног од најмрачинијх и најпотреснијих поглавља прошлог века. Пројектом „Приче из Великог рата“, одали су почаст и дуг према прецима, али и потомцима присећајући се славне прошлости, великих битака још већих војсковођа, нежних хероина. Ниједан рат раније није био тако суров, а његови ожиљци тако дубоки. Причама по свом избору ученици су прешли пут од раскрснице путева – Балкана, Младе Босне, Сарајевског атентата, ултиматума, преко Цера, Легета, Гучева, Мачковог камена, Колубаре…

Потом су се суочили са агонијом и кошмаром оболелих од епидемије пегавог тифуса. Видели су разарање и страхоте злочина, последице иновације у области ратне технике, све је постало мета, нема разлике између војника и цивила. Препешачили су пут беспућа, голготе и егзодуса, од снежних врхова до морских дубина, Плаве гробнице. Уследило је ходочашће на острво спаса и посета Ахилиона, Српске куће, Вида, Зејтинлика… Вратили су се преко Солунског фронта кроз врата наде и спаса, откривши балкански феникс.

На том путу упознали су мале и велике јунаке и њихове подвиге: Момчило Гаврић, Степа Степановић, Живојин Мишић, Радомир Путник, Павле Јуришић Штурм, Петар Бојовић, Драгутин Гавриловић, Васа Чубриловић, Недељко Чабриновић, наша Јованка Орлеанка – Милунка Савић, Амазонка са Дрине – Живана Терзић, Јелена Шаулић, Роса Пантић, Ризна Радовић, Даница Јовановић, Надежда Петровић, Флора Сендс, Елизабета Рос, Џон Рид, Арчибалд Рајс, Вилијам Хантер, Аријус ван Тинховен, Око соколово Драгутин Матић, Јанус Јанулис, Венизелос, Пупин, Цвијић…

И за крај остају питања: Да ли је ток историје могао да се промени и избегне ратна катаклизма? Да ли узроке рата треба тражити у крајње заоштреним империјалистичким интересима великих сила или у преовлађујућој незаситости малог похлепног Homo sapiensa? А шта би било да се Гаврило Принцип и Франц Фердинанд никада нису срели на Видовдан 1914?

You may also like...